Exercise 11: Cost of production report – normal loss

By: Rashid Javed | Updated on: July 12th, 2023

Exercise 11 (a) – normal loss in 1st department:

Sunshine Company uses process costing system. During May, 5,250 units were put into process in first department. 3,500 units were transferred to next department, 250 units were lost in process and 1,500 units were in process at the end of the month.

For the month of May, the materials cost was $105,000, labor cost was $79,540 and manufacturing overhead cost was $63,050.

The materials were added at the start of production process in first department. All units in ending inventory were 90% complete as to labor and manufacturing overhead costs. Any spoilage occurred during the month was considered a normal loss.

Required: Prepare a cost of production report for May for the first department of Sunshine Company.

Solution

Equivalent units and unit cost

Equivalent units:
Materials: 3,500 + 1,500 = 5,000 units
labor and manufacturing overhead: 3,500 + (1,500 × 90%) = 4,850 units

Unit cost:
Materials: $105,000/5,000 units = $21.00
Labor: $79,540/4,850 units = $16.40
Manufacturing overhead: $63,050/4,850 units = $13.00

Note: The normal loss of 250 units in first department has been ignored because no adjustment is required for the normal loss in first department. In first department, the normal loss is absorbed by remaining good units which causes an increase in the per unit cost.

Exercise 11 (b) – normal loss in second department:

Horizon Inc. has three processing departments and uses a process costing system. For November, the cost and production data related to department 2 is given below:

Materials are added in the beginning of production process in department 1. No materials are added in department 2.

Required: Prepare a cost of production report of department 2 of Horizon Inc. for November.

Solution

Equivalent units and unit cost:

Equivalent units:
Labor and manufacturing overhead:
5,250 units × 1/3 = 1,750 units

Unit cost:
Labor: $13,760/1,750 units = $0.64
Manufacturing overhead: $7,740/1,750 units = $0.36

Adjustment for normal loss:

= [Cost from preceding department/Good units] – Unit cost from preceding department before adjustment
= [49,500/(27,500 – 2,500)] – 1.80
= $1.98 – $1.80
= $0.18

Help us grow by sharing our content

Leave a comment