Product costs and period costs

Costs may be classified as product costs and period costs. This classification is usually used for financial accounting purposes. A brief explanation of product costs and period costs is given below:

Product costs:

Product costs (also known as inventoriable costs) are those costs that are incurred to acquire or manufacture a product. For a manufacturing company, theses costs usually consist of direct materials, direct labor, and manufacturing overhead.

Product costs are initially treated as inventory and do not appear on income statement until the product for which they are incurred is sold. When the product is sold, these costs are transferred to cost of goods sold account. For example, if a company manufactures 50 units of product X and sells only 30 units in 2013. The direct materials, direct labor and manufacturing overhead costs incurred to manufacture these 50 units will be initially treated as inventory (an asset). The inventory of 30 units will be transferred to cost of goods sold during the year 2013 and appear on the income statement of 2013. The remaining inventory of 20 units will not be transferred to cost of good sold in 2013.

Period costs:

The costs that are not included in product costs are known as period costs. Usually, these costs are not part of the manufacturing process and are therefore treated as expense for the period in which they arise.

Period costs are not attached to products and company does not need to wait for the sale of products to recognize them as expense. According to generally accepted accounting principles (GAAP), all marketing, selling and administration costs are treated as period costs. Examples of these costs include office rent, interest, depreciation of office building, sales commission and advertising expenses etc.

A summary of the concepts explained above is given below:

product-and-period-costs

Prev
Next

14 Comments on Product costs and period costs

  1. Janet

    They are very useful but i still need the steps in detail of how to calculate and solve problems for each subject. I appreciate your help.

    Thanks a million

    Sincerely
    Janet Twal

  2. Veselin Slavov

    Short, but quite clearly explained.
    Thank you.

  3. Aylen Ozkan

    Thank you very much. Great help. God bless all:-)))

  4. nash

    Brief and concise! great job.. Thank you for imparting us your ideas 😀 God bless..

  5. ZAKIR

    Short and detailed.

  6. Fozia

    Good explanation of the basic difference between product cost and period cost.

  7. leota

    Nice. My confusion between the two were very well explained. Nice job!

  8. Mercy

    Thank you for improving my knowledge.

  9. Mamta

    nice definitions and examples.thankss

  10. Lijimumar

    Great narration . Very infrmative

  11. Lijimumar

    Very informative

  12. Misheck

    Great learning made simple. Thanks

  13. Mirabels

    How about if the utilities like electricity and water that is used in the production and the utilities used in selling and administrative is in one line meter? How will I allocate the cost?

  14. Mirabels

    This is the scenario:
    A burger restaurant has 300sqm land. It was divided into different departments: production, administrative and selling. And it has only one electric meter for all the department. How will I allocate the cost of electricity for each department?

Leave a Comment